Svježe vijesti:

LDS BiH Lukavac - Saopštenje za javnost

 


Naredni lokalni izbori za narodne predstavnike u predstavničkoj I izvršnoj vlasti Općine lukavac ,odlučit će kako će naša lokalna zajednica izgledati u narednih nekoliko decenija.Ovo se prije svega odnosi na stanje u oblasti Okoline.Predhodne vlasti u posljednjih pedesetak godina nastojale su igrati između ekonomskog opstanka stanovništva ,sa jedne strane I deklarativno salonske borbe za zdraviju okolinu.

Vlast se nastojala izboriti za zdraviju Okolinu na različite načine u različitim političko-ekonomskim vremenima.Nepotrebno je u ovom saopćenju LDS nabrajati sve faktore koji su napravili ovako stanje u oblasti lukavačke Okoline.Najveći zagađivači uglavnom šute I rade svoj posao.Ekonomija,tj, zarada od posla kojim se bave je glavna pokretačka ideja vodilja tih bezobzirnih izrabljivača lukavačke Okoline.Svakako da to mogu raditi uz podršku pasivnih predstavnika u vlasti ,kako od lokalnih,tako I onih sa viših nivoa.Ovi drugi se po pravilu prave nevješti,izigravajući nenadležnost (vlast u TK) ili momenat čekanja ,šta će reći Lokalci(vlast u FBiH).tako to traje decenijama.Da imamo Državno ministarstvo za Ekologiju postavlja se pitanje :Šta bi i oni uradili korisno za čistiju Okolinu?

Na ovu temu je dosta materijala sačinjeno.Efekti praktičnog djelovanja su prilično mali,gotovo zanemarivi.Protekle sedmice ponovno je započeta priča o Lokaciji za odlaganje šljake I pepela iz TE Tuzla na lokalitetu bivšeg PK Šićki Brod.Tačno 300 metara vazdušne linije iznad centra Lukavca.

Zagonetno je to što se ova tema stavila u fokus interesa ekologa 15 dana pred održavanje lokalnih izbora.Scenarij dešavanja je gotovo prepisan iz nekih ranijih propagandnih trikova.No, neka ,BA, to je samo marketing upozorenja. Nama u LDS je bitna suština borbe protiv ovog novog napada na zdravlje stanovnika općine Lukavac.Dok se u zemljama EU termoelektrane na ugalj zatvaraju kod nas u BiH se to naziva “najvećom” poslijeratnom privredno-energetskom investicijom.

Termoelektrane su službeno najveći zagađivači zraka u Bosni I Hercegovini,emituju od 65 do 90% svih emisija SO2,NOx I CO2 u atmosferu.Termoelektrana Tuzla, ima instalisanu snagu 723MW što uključuje Blokove od 3 do 6,stavljene u pogon od 1967-1978.godine,starosti od 42 do 53 godine.Tri glavna zagađivača su emisije sumpor dioksida (SO2), azotnih oksida(NOx) I čvrstih čestica (prašine).Najvažnije je smanjiti emisije sumpor dioksida jer one imaju ogroman uticaj na zdravlje I okoliš.Trenutne emisije sumpor dioksida u BiH su oko 270.000 tona godišnje,NOx više od 20.000 tona a čestice prašine preko 6.500 tona godišnje.Iako su zakonska ograničenja dosta stroga I štetne emisije SO2 ne smiju premašiti te vrijednosti,u TE Tuzla se ta ograničenja godišnje premaše više stotina puta(595).Za značajnije smanjivanje ovih emisija nisu potrebna velika sredstva.Procjene govore da bi ulaganja od 600 miliona KM, OMOGUĆILA smanjivanje emisija od 30 puta za SO2,NOx 5 puta,te ugljene prašine 15 puta.

Vlasti u Lukavcu se moraju po pitanju novog antiekološkog ataka izjasniti HITNO , sve stranke, partije kao nezavisni poltički faktori moraju reagovati.Izbori su na pragu NEMA mjesta taktiziranju,nova avet prijeti zdravlju Lukavčana.LDS se jasno izjašnjava da je protiv deponovanja šljake I pepela na brdu iznad Lukavca.Stop ovom nehumanom planu Elektroprivrede Bosne I Hercegovine.

LDS Lukavac poziva sve direktne pretendente na pozicije vlasti u Općini Lukavac Da se izjasne, ne dozvolimo ucjene, kao što je priča,Zavrnuće EP BiH grijanje gradu Lukavcu.

Budimo,slobodni,odgovorni I dostojanstveni.Lukavac je naš grad,naša Općina.Svi zajedno pomozimo sebi samima.

Press služba LDS Lukavac.