Svježe vijesti:

DA LI SU GRAĐANI LUKAVCA PONOVO PREVARENI, OVAJ PUTA OD STRANE "GIPS"-a


Nakon što su snizili cijenu dok nisu preuzeli linije od firme "ROAD", "GIPS" je pred početak ove školske godine za oko 50 % podigao cijene prevoza i mjesečnih karata. Kako saznajemo nova moguća manipulacija jeste da će "GIPS" ukinuti linije iz pojedinih dijelova naše općine, "ONE MANJE ISPLATNE". Općinsko vijeće je do sada donosilo razne odluke. Molimo općinsko vijeće da već na narednoj sjednici izglasa odluku "SVE LINIJE" ili "NIJEDNA", kako pojedini građani naše općine ne bi ostali bez autobuskog prevoza. "MOLIM DA RADITE U INTERESU NARODA".

Prenosimo izjavu načelnika općine Lukavac dr.sci. Edina Delića:

Kako dalje sa obustavom autobuskog saobracaja na nizu linija u Lukavcu?


Najavu GIPS-a o gasenju niza linija na nasoj Opcini docekao sam sa nevjericom, a posebno ako imamo u vidu da se najavljajuje obusava na pocetku skolske godine.
Pocetkom tekuce godine izvrsili smo uskladjivanje autobuskih linija i osigurali prijevoz u sve MZ. Najveci dio linija dobili su GIPS i ROAD. U medjuvremenu je doslo do “akvizicije” ROAD linija od strane GIPS-a, da bi evo dosli nakon nekoliko mjeseci do odluke GIPS-a da odustane od “neprofitabilnih linija”. Smatram ovo krajnje nekorektnim potezom prema Opcini i gradjanima. Uvijek ce biti vise ili manje profitabilnih linija, a apsolutno je neprihvatljivo da se neko drzi samo jako profitabilnih linija, a da potpuno neodgovorno ostavlja gradjane bez prijevoza u bilo kom dijelu Opcine. Zakoni u BiH se pisu ne vodeci racuna o interesima gradjana, pa neodgovorni prijevoznici mogu i ovako ucjenjivati. Uvjeren sam da nece tako jos dugo.
Postavlja se pitanje zasto GIPS nije odustao od svih linija na nasoj Opcini?
Moramo razmotriti zakonske mogucnosti i postupiti iskljucivo u skladu sa propisima. Znam da oni u GIPS-u znaju sve “velike i male zamke” nasih propisa i da su se pripremili da zastite svoj interes. Borit cemo se i mi da stitimo interes nasih gradjana. 
Najbolje bi bilo ponovo ponistiti sve dodijeljene linije i dati ih kompaniji koja ce autobuski prijevoz na nasoj Opcini promatrati kao cjelinu, a ne kaznjavati stanovnike MZ na linijama koje su njima “neprofitabilne”. Dakle prvo cemo razmotriti sve mogucnosti da ponistimo sve dodjele linija i da nadjemo odgovornog prijevoznika.

Kako i zasto se ovo desava bas pred oktobarske izbore? Razmislimo o svemu jos jednom. Hocemo li opet dati podrsku onim koji su spremni i ucjenjivati djecu skolama da bi stvorili krizu i ostvarivali politicke ciljeve ovakvim ucjenama?

Opcina Lukavac ce koristiti sve zakonske mehanizme da zastiti interes gradjana, ali smo ocigledno dovedeni do zida ili stjerani u ugao. Pozivam sve kompanije koje se bave ili se zele baviti prijevozom putnika da se jave sa prijedlozima i da razmotrimo mogucnosti ukljucenja istih. Ucinit cemo sve sto je u nasoj mogucnosti, u skladu sa zakonom, da putnike ne prevoze oni koji su spremni na ovakav nacin ucjenjivati gradjane.

Mozda je vrijeme i da formiramo Javno preduzece za prijevoz skolske djece. Zasto Lukavac ne bi mozda dobio “Skolski autobus” koji ce imati samo jedan zadatak - sluziti nasoj djeci koja pohadjaju skole? Razmotrimo i tu opciju. Znam da onda slijedi blokada u Opcinskom vijecu Lukavac, ali necemo se predati dok ne rijesimo problem.

Sta je naredna blokada? Hocete li ostaviti gradjane bez vode ili grijanja? Cujem da se sprema i blokada grijanja za Lukavac. Neka ovi kalkulatori znaju da ce pola Lukavca doci pred Termoelektranu ako se neko usudi igrati se sa ovim stvarima.

Uvjeren sam da cemo 7. Oktobra dobiti vlast koja ce odmah promijeniti zakone koji omogucavaju ovako sraman odnos prema nasoj djeci. Borit cemo se da premostimo nastalu krizu, ali cemo dobro pamtiti naucene lekcije.

Dodik je nervozan i prijeti nevinim ljudima i zrtvama policijskog terora, a ovi nasi ukidaju vitalne zivotne funkcije gradjanima, samo da bi pokazali svoju moc.

Naci cemo rjesenje.... a blizu je i “sedmi”!

Načelnik općine Lukavac, Edin Delić

LTK-INFO.COM